Z życia projektu

Partnerstwo dla Bałtyku - spotkanie z pomorskimi euro-kandydatami. 26 maj, Uniwersytet Gdański

Maj062009

Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia we współpracy z portalem zielonygdansk.pl i Stowarzyszeniem Pro Societas organizuje debatę z udziałem najważniejszych pomorskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Spotkanie z kandydatami dotyczące polityki morskiej odbędzie się 26 maja, w godzinach 12 - 15. Uważamy, że spotkanie będzie doskonałą okazją do bliższego poznania kandydatów oraz dyskusji z nimi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są rzadką okazją do debaty na temat polityki morskiej z udziałem najważniejszych pomorskich kandydatów do Parlamentu Europejskiego.
Jakie są najważniejsze problemy Bałtyku? Jaki powinien być podział kompetencji pomiędzy instytucjami unijnymi i krajowymi w kwestiach polityki morskiej? Jak kształtować przyszłość rybołówstwa morskiego wobec zagrożenia zasobów przyrodniczych? Turystyka masowa- szanse i zagrożenia? - to wybrane tematy naszej debaty z lokomotywami różnych list wyborczych, a także z publicznością: studentami, wykładowcami i naukowcami, reprezentantami mediów. Po debacie odbędzie się konferencja prasowa.

Osoby zaproszone do debaty:

Hanna Foltyn-Kubicka, europosłanka, liderka listy PiS,
Janusz Lewandowski, europoseł, lider listy Platformy Obywatelskiej,
Longin Pastusiak, były marszałek senatu, lider listy SLD
Wojciech Przybylski, były nauczyciel akademicki, lider listy PSL
Dariusz Szwed, przewodniczący partii Zieloni 2004, lider listy Centrolewicy - Porozumienie dla Przyszłości

Moderacja:

Krzysztof Skóra - profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG na Helu, laureat "Bałtyckiego Nobla" - Szwedzkiej Nagrody Bałtyku, przyznawanej za istotny wkład w ochronę wód Bałtyku.

Miejsce spotkania:

Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 53, 80-308 Gdańsk

Osoby chętne do wzięcia udziału prosimy o przesyłanie zgłoszeń do dnia 22 maja, godzina 12:00:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub tel/fax 0 71 344 22 64

 

Uwagi do założeń polityki morskiej RP

Maj042009

Dnia 30 kwietnia 2009 roku Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia wraz z partnerami wysłało do Ministerstwa Infrastruktury, Departament Transportu Morskiego i Żeglugi Śródlądowej list dotyczący konsultacji społecznych w sprawie dokumentu Założenia polityki morskiej Rzeczypospolitej Polskiej.

Dokument do pobrania tutaj.

   

NATURA 2000 na obszarach morskich województwa zachodniopomorskiego. Podsumowanie pierwszego z warsztatów. Międzyzdroje, 26.03.2009

Mar312009

 Wiele mitów i przesądów narosło wokół lądowej sieci NATURA 2000. Czy dotyczy to także obszarów morskich? Dyskusja na ten temat rozpoczęła się 26 marca w Centrum Edukacyjnym Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach, gdzie odbyły się pierwsze z pięciu warsztatów poświęconych programowi NATURA 2000 na obszarach morskich. Przykłady między innymi z Austrii, Niemiec, Szwecji i Czech pokazują, iż sieci NATURA 2000 nie należy się bać. Rozumne podejście władz lokalnych może bowiem z obszarów objętych siecią o europejskiej randze uczynić instrument rozwoju lokalnego.

   

Program warsztatów Natura 2000

Mar232009
Zapraszamy serdecznie na pierwszy z cyklu 5 warsztatów na temat obszarów morskich Natura 2000
"NATURA 2000 na obszarach morskich województwa zachodniopomorskiego"

Program spotkania:
   

Wizyta studyjna w Szwecji - sprawozdanie z dyskusji

Mar162009

Prezentacje prelegentów dostępne są na stronie FISH

DZIEŃ 1 - 4.03.2009

Yvonne Walther – ichtiolog, Szwedzki Zarząd Rybołówstwa, Instytut Badań Morskich

90% strefy połowów Szwecji to Bałtyk. Pochodzi z niego 70% złapanych ryb. Największe znaczenie ekonomiczne mają śledź, szprot i dorsz, w niewielkim zakresie łosoś i węgorz.

   

Wizyta studyjna w Szwecji - Relacja uczestnika wyjazdu, przedstawicela Zrzeszenia Rybaków Morskich

Mar162009

Rozpoczęcie procesu wspólnego ustalenia faktów dotyczących zarządzania rybołówstwem na Bałtyku tworzy solidny fundament do dalszych wspólnych prac wszystkich zainteresowanych stron nad reformą systemu zarządzania rybołówstwem w ramach Wspólnej Polityki Rybackiej.

Wizyta studyjna „Bałtyk jest w Polsce, Bałtyk jest w Europie” została zorganizowana przez szwedzka organizację non profit FISH – THE FISHERIES SECRETARIAT, z siedzibą w Sztokholmie, zajmująca się działaniem na rzecz zrównoważonego rybołówstwa na poziomie międzynarodowym ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Unii Europejskiej oraz Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z Wrocławia, działające na rzecz ekologii i ochrony przyrody.

   

NATURA 2000 na obszarach morskich wojewodztwa zachodniopomorskiego - zaproszenie na seminarium

Lut232009

Wiele mitów i przesądów narosło wokół lądowej sieci Natura 2000. Czy dotyczy to takze obszarów morskich, które wzdłuż całej linii brzegowej są zakwalifikowane do tej europejskiej sieci? Co z tego wynika dla ludzi i przyrody ?

Zapraszamy serdecznie na pierwszy z cyklu 4 seminariów na temat morskiej Natury 2000 pt.:

"NATURA 2000 na obszarach morskich wojewodztwa zachodniopomorskiego"

   

Wyprzedaż oceanów - zagrożone gatunki w polskich supermarketach. Informacja prasowa Greenpeace, 11.02.2009

Lut232009

Greenpeace opublikował dziś ranking supermarketów "Zagrożone gatunki na sprzedaż”. Ocenia w nim 9 dużych sieci detalicznych w Polsce pod kątem strategii zaopatrywania w produkty rybne, tzn. sprzedaży zagrożonych gatunków morskich lub takich, których połów wiąże się z dewastacją środowiska. Publikacja rankingu jest częścią kampanii Greenpeace, która ma na celu doprowadzenie do wycofania tych gatunków ze sprzedaży.

   

Warsztaty dotyczące elementów strategii przeciwdziałania połowom NNN – Rada Partnerstwa dla Bałtyku, 12.02.2009, Łódź

Lut232009

Połowy NNN stanowią spory problem. Pomimo podejmowanych starań rybołówstwo wciąż boryka się z kłusownictwem na morzu. Rada Partnerstwa dla Bałtyku zgromadziła w jednym miejscu i czasie przedstawicieli różnych środowisk związanych z Morzem Bałtyckim i rybołówstwem. Organizatorzy postanowili to wykorzystać i przeprowadzić warsztaty dotyczące zdefiniowania elementów strategii przeciwdziałania połowom NNN. Uczestników Rady podzielono na trzy grupy, zróżnicowane pod względem wykonywanej pracy. Spodziewano się trudnych i burzliwych rozmów, jednak rzeczywistość była zupełnie inna. W trakcie pracy okazało się bowiem, że mimo różnic interesów poszczególnych grup społecznych wszystkim przyświecał ten sam cel – zrównoważone rybołówstwo eliminujące nielegalne, nieraportowane i niekontrolowane połowy.

   

II Rada partnerstwa oraz I Spotkanie Partnerstwa. Sprawozdanie z dyskusji

Lut232009

12 i 13 lutego w siedzibie łódzkiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Źródła” odbyło się spotkanie Rady i Partnerstwa dla Bałtyku. Tym razem tematem przewodnim były reforma Wspólnej Polityki Rybackiej oraz połowy NNN, czyli nielegalne, nieraportowane i niekontrolowane. Tematyka zajęć spotkała się z szerokim zainteresowaniem – na spotkanie przybyli przedstawiciele środowiska naukowego, rybackiego, biznesowego, organizacji pozarządowych oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie dwóch dni spotkania wygłoszono szereg prelekcji (abstrakty stronach biuletynu oraz na stronie internetowej, prezentacje multimedialne do ściągnięcia tutaj) oraz przeprowadzono warsztaty dotyczące elementów strategii przeciwdziałania połowom NNN.

Prelekcje wywołały wśród uczestników ożywioną debatę na temat polityki rybackiej oraz połowów NNN. Zapraszamy do zapoznania się z fragmentami dyskusji:

   

Strategia Morska Państw Nadbałtyckich

Lut232009

Większość państw Unii Europejskiej leży nad morzami lub ocenami. Od wieków korzystały one z zasobów morza w postaci m.in. ryb i innych zwierząt.

            I od wieków morza były eksploatowane wspólnie. To rodziło konflikty, a nawet wojny morskie o prawa do łowisk. W ciągu 30 lat od 1970 r  wytrzebiono 90 % populacji ryb na morzach wokół UE.  Stało się jasne, że UE musi zająć się regulacjami wspólnej polityki w odniesieniu do rybołówstwa państw UE oraz do państw spoza jej obszaru - w zakresie połowów i handlu  rybami oraz produktami rybnymi. Pierwsze akty prawne związane z rybołówstwem powstają w roku 1970,  a w 1983 oficjalnie zostaje ustanowiona Wspólna Polityka Rybacka UE - z regulacjami prawnymi i funduszami na jej działanie.

   

Strona 5 z 6